Governor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gretchen Whitmer (D)2,261,45053%
 Bill Schuette (R)1,857,53044%
 Bill Gelineau (L)56,8931%
 Jennifer Kurland (G)28,8991%
 Todd Schleiger (T)24,7581%
 Keith Butkovich (OTH)10,2770%
Secretary of State
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jocelyn Benson (D)2,208,07553%
 Mary Lang (R)1,837,52144%
 Gregory Stempfle (L)81,8622%
 Robert Gale (T)48,8051%
Attorney General
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dana Nessel (D)2,026,10149%
 Tom Leonard (R)1,913,10446%
 Lisa Lane Gioia (L)86,8712%
 Chris Graveline (OTH)69,8402%
 Gerald Van Sickle (T)38,1781%
U.S. Senate
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Debbie Stabenow (D/Inc.)2,209,27352%
 John James (R)1,936,05146%
 Marcia Squier (G)40,2981%
 George Huffman (OTH)27,4241%
 John Wilhelm (OTH)16,5610%
U.S. Representative 4th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Moolenaar (R/Inc.)178,51263%
 Jerry Hilliard (D)106,53937%
U.S. Representative 5th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dan Kildee (D/Inc.)164,52160%
 Travis Wines (R)99,26936%
 Kathy Goodwin (OTH)12,6455%
U.S. Representative 10th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Paul Mitchell (R/Inc.)182,87060%
 Kimberly Bizon (D)106,09835%
 Jeremy Peruski (OTH)11,3734%
 Harley Mikkelson (G)2,8991%
State Senator 14th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ruth Johnson (R)64,27356%
 Renee Watson (D)48,58042%
 Jessica Smith (G)2,5802%
State Senator 27th Distrcit
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Ananich (D/Inc.)59,10871%
 Donna Kekesis (R)23,94129%
State Senator 32nd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ken Horn (R/Inc.)62,37855%
 Phil Phelps (D)50,07745%
State Senator 33rd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rick Outman (R)49,85859%
 Mark Bignell (D)32,37438%
 Christopher Comden (OTH)2,6333%
State Senator 36th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Stamas (R/Inc.)71,01264%
 Joe Weir (D)39,43936%
State Representative 34th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sheldon Neeley (D/Inc.)18,88690%
 Henry Swift (R)2,10210%
State Representative 48th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sheryl Kennedy (D)19,99855%
 Al Hardwick (R)16,47445%
State Representative 49th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Cherry (D)22,76972%
 Patrick Duvendeck (R)8,69428%
State Representative 50th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tim Sneller (D/Inc.)22,05757%
 Trace Fisher (R)16,51543%
State Representative 70th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>James Lower (R/Inc.)17,87162%
 Kresta Train (D)11,12938%
State Representative 82nd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gary Howell (R/Inc.)26,61670%
 Christopher Giles (D)11,51730%
State Representative 84th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Phil Green (R)23,21467%
 William Shoop (D)11,41833%
State Representative 85th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Ben Frederick (R/Inc.)23,69262%
 Eric Sabin (D)14,65238%
State Representative 93rd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Graham Filler (R)22,26552%
 Dawn Levey (D)18,91345%
 Tyler Palmer (L)1,2683%
State Representative 94th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Rodney Wakeman (R)23,36655%
 Dave Adams (D)18,73945%
State Representative 95th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Vanessa Guerra (D/Inc.)19,44273%
 Dorothy Tanner (R)7,15127%
State Representative 96th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brian Elder (D/Inc.)20,17457%
 Susan Kowalski (R)15,52743%
State Representative 97th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jason Wentworth (R/Inc.)22,47768%
 Celia Young-Wenkel (D)10,65232%
State Representative 98th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Annette Glenn (R)20,20952%
 Sarah Schulz (D)18,62948%
State Representative 99th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Roger Hauck (R/Inc.)16,12753%
 Kristen Brown (D)14,06247%
State Representative 100th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Scott VanSingel (R/Inc.)22,76666%
 Sandy Clarke (D)11,55834%
State Representative 103rd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Daire Rendon (R/Inc.)26,01865%
 Tom Schaiberger (D)14,22835%
Supreme Court Justice
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Elizabeth Clement (Inc.)1,868,92730%
>Megan Cavanaugh1,581,60325%
 Kurtis Wilder (Inc.)1,516,88224%
 Samuel Bagenstos716,38411%
 Kerry Morgan360,6266%
 Doug Dern209,6693%
Proposal 1 Legalization of Marijuana
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,351,39456%
  No1,855,70944%
Proposal 2 Voting Districts Commission
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,516,99861%
  No1,590,63839%
Proposal 3 Automatic Voter Registration
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,772,30167%
  No1,370,66233%
State Board of Education
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Tami Carlone (R)00%
 Richard Zeile (R)00%
 Judith Pritchett (D)00%
 Tiffany Tiley (D)00%
 Scotty Bowman (L)00%
 John Tatar (L)00%
 Karen Adams (OTH)00%
 Douglas Levesque (OTH)00%
 Sherry Wells (G)00%
 Mary Hering (OTH)00%
 Logan Smith (OTH)00%
University of Michigan Regent
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Andrea Newman (R)00%
 Andrew Richner (R)00%
 Jordan Acker (D)00%
 Paul Brown (D)00%
 James Hudler (L)00%
 John Jascob (L)00%
 Joe Sanger (OTH)00%
 Crystal Van Sickel (OTH)00%
 Kevin Graves (G)00%
 Marge Sallows (OTH)00%
Michigan State University Trustee
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Dave Dutch (R)00%
 Mike Miller (R)00%
 Brianna Scott (D)00%
 Kelly Tebay (D)00%
 Bruce Campbell (L)00%
 Tim Orzechowski (L)00%
 Janet Sanger (OTH)00%
 John Paul Sanger (OTH)00%
 Aaron Mariasy (G)00%
 Bridgette Abraham-Guzman (OTH)00%
Wayne State University Governor
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Diane Dunakiss (R)00%
 David Nicholson (R)00%
 Bryan Barnhill (D)00%
 Anil Kumar (D)00%
 Jon Elgas (L)00%
 John Hargenrader (L)00%
 Christine Schwartz (OTH)00%
 Marc Joseph Sosnowski (OTH)00%
Genesee County Commissioner 5th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mark Young (D/Inc.)11,76954%
 Brian Holyfield (R)10,06446%
Genesee County Commissioner 6th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Shaun Shumaker (R)12,62059%
 Greg Curtiss (D)8,66941%
Genesee County Commissioner 7th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marc Cousineau (D/Inc.)11,06156%
 Donald Rockey (R)8,64444%
Genesee County Commissioner 9th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Martin (R/Inc.)10,11851%
 Bobbie Clayton Walton (D)9,80149%
Montrose Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Colleen Brown (Inc.)29850%
 Greg Ward29450%
Mt. Morris City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeff Roth (Inc.)57431%
>Josh Thayer49927%
>Mac Irwin42723%
 Mark Pyscher35319%
Swartz Creek City Council District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jentery Farmer39151%
 Steve Shumaker37349%
7th Circuit Court Judge Incumbent
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Celeste Bell (Inc.)78,82460%
 Tabitha Marsh53,38140%
7th Circuit Court Judge Non-Incumbent
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Elizabeth Kelly71,96330%
>Brian Pickell71,66230%
 Chris Christenson60,75925%
 Richard McNally35,27415%
Mott Community College Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Freeman80,72728%
>Matthew Norwood67,84123%
>Andy Everman50,51317%
 Rafael Turner48,36117%
 Loyce Driskell45,33615%
Beecher School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joyce Jackson1,40024%
>Marvin Smoot1,34123%
>Roshawnda Williams1,13019%
 Reginald Mays1,04618%
 Sheila Thorn94516%
Clio Area School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Laurie Heath4,34727%
>Denise Frappier4,24026%
>Lydia Heine3,79623%
 Robert Love3,77323%
Davison School Board 6 Year Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Karen Conover5,58624%
>Matthew Smith5,56524%
 Todd Ferguson5,39124%
 Megan Avery4,60820%
 Brooke Rutledge1,7258%
Davison School Board Partial Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Granger Stefanko4,71241%
 Michelle Sparks3,63032%
 Danilye Weir2,05918%
 Peter Ponzetti1,11910%
Flint School Board 6 Year Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Vera Perry12,88959%
 Jaron Houston4,95323%
 Abel Delgado4,11719%
Grand Blanc School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Curtis Jablonski10,25433%
>Marty Ray7,46324%
 Casey Crowley7,31924%
 Anoopa Todd5,98919%
Lake Fenton School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Heidi Howieson3,35634%
>Bob Hutchins3,31233%
>Michelle Curtin3,29833%
New Lothrop School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dennis Hughes125%
>Gregory Ruddy125%
>Wendy Vincke125%
>Richard White125%
 Ron Jaster00%
 Jessica Unangst00%
Swartz Creek School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Alicia Gradner6,62128%
>Brian Sepanak6,00025%
>Chuck Melki3,88016%
 Tony Jones3,69016%
 Bradley Anthony3,44215%
Goodrich Village Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Doug McAbee46121%
>Wendy Ciaramitaro44721%
>Tim Barraco43520%
 Sherry Moore42520%
 Jacob Vick39018%
Health Care Services Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes111,35169%
  No51,08531%
Davison Real Estate Sale Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,53472%
  No58728%
Fenton City Charter Amendment
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No2,78158%
  Yes2,01342%
Fenton Road Millage Increase
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No2,72256%
  Yes2,15344%
Grand Blanc Fire Protection Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,59468%
  No1,22732%
Linden Road Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No98951%
  Yes96349%
Montrose Medical Marijuana Regulation Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes31652%
  No28948%
Montrose Public Safety Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes30852%
  No29048%
Montrose Fire Equipment Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,54164%
  No87436%
Montrose Fire Operating Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,55164%
  No88736%
Lennon Disincorporation Proposal
0% OF PRECINCTS REPORTING
  Yes%
  No%
Kearsley Schools Sinking Fund Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes4,41263%
  No2,60037%
Montrose Schools Sinking Fund Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,70254%
  No1,47146%
Swartz Creek Schools Bonding Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes6,69356%
  No5,29044%
Bay County Road Commissioner
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bill Schumacher (R)22,83351%
 Jacob Hilliker (D)22,07849%
Gibson Township Supervisor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Laura Reynolds (D)24056%
 Diane Pieniozek (R/Inc.)19144%
Gibson Township Clerk
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Christine Cousineau (D)21954%
 Kathleen Arquette (I)18846%
Bangor Township School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Timothy Beson3,42037%
>Brian Gallagher2,92132%
 Mark Seymour (Inc.)2,86531%
Bangor Township School Board Partial Term- Ends 12/22
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Patrick Shaffer (Inc.)2,82154%
 Benjamin Krzyminski2,40746%
Bangor Township School Board Partial Term- Ends 12/20
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jason Forgash2,77753%
 Tracy Koch2,43247%
Essexville School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Charles Rochow (Inc.)1,86634%
>Gary Gordon1,85934%
 John Martin (Inc.)1,78532%
Bay Metropolitan Transportation Authority Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes25,81957%
  No19,34943%
Kawkawlin Township Roads Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,37364%
  No77936%
Essexville Hampton Public Schools Sinking Fund
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,39360%
  No1,60640%
Midland County Commissioner 3rd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steven Glaser (Inc.)3,01764%
 Chole Updegraff1,70936%
Midland County Commissioner 5th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Geisler (Inc.)2,81557%
 Jeff Havens2,10743%
Coleman City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Aaron Hess (Inc.)26727%
>Corey Lewis (Inc.)23223%
>Earl Marsh (Inc.)20420%
 Kathleen Lewis17317%
 Donald Jennings12312%
Coleman Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Miller (Inc.)20951%
 Benjamin Tigner20049%
Midland City Council Ward 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Pam Hall1,11251%
 Jeremy Rodgers1,08449%
Greendale Township Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeremy Screws39462%
 Richard Dean Cottrell24138%
Coleman School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lorie Fox1,15929%
>Abby Haggart1,14028%
>Christine Blake1,07527%
 Fred Servis67317%
Midland School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Pamela Singer (Inc.)10,99824%
>Jon Lauderbach10,95624%
>Phillip Rausch8,58319%
 Partick Frazee (Inc.)8,11018%
 Kurt Yockey7,20016%
Midland County School Resource Officer Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes21,43958%
  No15,32842%
Tuscola County Commissioner District 5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Daniel Grimshaw2,50056%
 Thomas McTaggart II1,92844%
Caro Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joe Greene (Inc.)90864%
 Michael Henry51636%
Caro City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Don Hall65124%
 Tisha Jones- Holubec64524%
 Robert Eschebnbacher (Inc.)56221%
 James Willing44716%
 Herbert Sheardy40515%
Juniata Township Clerk
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brenda Bigham41151%
 Heidi Stark (Inc.)28034%
 Renae Thorton12215%
Juniata Township Treasurer
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Judy Cockerill44154%
 Andrew Stark25932%
 Michael Warchuck11514%
Arbela Township Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Wayne Schultz62450%
 Tim Anderson61950%
Kingston School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Kolacz76127%
>Scott Boyl65923%
>Kristen Misener56120%
 Sarah Schuler44015%
 Jeff Phillips43415%
Cass City Village President
100% OF PRECINCTS REPORTING
>dan Delamarter64667%
 Nancy Barrios31633%
Cass City Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joe Leeson56724%
>Donald Ball56024%
>Robert Piaskowski49321%
 Marilyn Biefer43518%
 Todd Gould31413%
Fairgrove Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Troy McIntosh9131%
>Kristin Nelson9030%
 Catherine Phelps5820%
 Douglas Stevens5719%
Reese Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Douglas Squanda43828%
>Devin Elbers34322%
>Tim Elbers30119%
 Courtney Ross25316%
 Steven Hull23315%
Arbela Township Road Repair Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes69757%
  No53043%
Arbela Township Fire Equipment Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes75661%
  No47839%
Denmark Township Road Millage Increase
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No71752%
  Yes67148%
Denmark Township Townhall
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No92867%
  Yes46133%
Elmwood Township Fire Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes31973%
  No11627%
Koylton Township Road Improvement Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes37268%
  No17232%
Novesta Township Roadside Mowing Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes32158%
  No23042%
Kingston Schools Operating Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes66853%
  No60447%
Huron County Commissioners 4th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Vaughn (R)95259%
 Rich Swartzendruber (D)67541%
Harbor Beach City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kevin Guitar43438%
>Matthew Woodke35431%
 Dale Schultz34631%
Unionville-Sebewaing School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Deborah Beers99447%
>Leanne Lindenberg54426%
 Michelle Currey35717%
 Elijah Meek20710%
Elkton Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Daniel Armbruster18729%
>Bridgette McCarty15925%
>Gail Schember10817%
 Jamie Murphy9915%
 David Fisher9114%
Kinde Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kenneth Chruch9431%
>Harvey Hagle7324%
>Scott McIntyre7023%
 Carl Dickinson6321%
Pigeon Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Shelly Gunden37230%
>Kent Shetler33427%
>Matthew Esch28123%
 Allen Collison25621%
Port Hope Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Christopher Gust8829%
>Roy Reinke8628%
>Ronald Steinhorst7123%
 John Blum6120%
Sebewaing Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Nathan Schulz34420%
>Brandy Gunsell29217%
>Dennis Kundinger, Sr.28217%
 Paul Schnitker27916%
 Melinda Driscoll21513%
 Larry Heider17410%
 Les Alexander1237%
Caseville Township Insect Treatment Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes67671%
  No28129%
Lake Township Roads & Gypsy Moth Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes29768%
  No13932%
Elkton Ambulance Service Millage Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes23585%
  No4115%
Elkton Village Headlee Override Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes14152%
  No13248%
Church School Board Reduction Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No2459%
  Yes1741%
Sandusky City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Larry Mitchell55931%
>Brad Harris53329%
>Roger Williamson49827%
 Guadalupe Vandercook22612%
Brown City School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Theresa Kohler1,27123%
>Jeff Liebler1,25823%
>James Seidell1,09320%
>Michele Vilas91217%
 Gary Rutkowski88816%
Brown City Library Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Debbie Rickman30132%
>Sharron Tebo29131%
>Charles Mitchell21723%
 William Walters14215%
Croswell-Lexington School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joe Viale3,32729%
>Kim Kreszykowski3,31729%
>Russell Nowiski2,91225%
 Felipe Macias2,04118%
St. Clair Community College Trustees
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Amy Holmes2027%
>John Ogden1824%
 Marcia Robbins1520%
 Geof Kusch1318%
 Bassam Nasr811%
Yale School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dena French3734%
>Ron Charney3229%
>Hope Zick-Powell2018%
 Ruthann Reinelt2018%
Austin Township Road Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes16469%
  No7531%
Austin Township Road Gravel Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes17573%
  No6427%
Bridgehampton Township Road Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes17164%
  No9836%
Bridgehampton Township Road Millage Increase
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No14955%
  Yes12445%
Worth Township Road Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes99260%
  No67040%
Peck Community Schools Operating Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes62266%
  No32334%
Lapeer County Commissioner District 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brenden Miller (R)2,66056%
 Cheryl Clark (D/Inc.)2,10644%
Lapeer County Commissioner District 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>C. Ian Kempf (R/Inc.)3,52968%
 Sarah Graver (D)1,63032%
Lapeer County Probate Judge
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Sharkey12,19155%
 Justus Scott10,07845%
Imlay City School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sharon Muir (Inc.)3,06246%
>Greg Dennis (Inc.)2,56438%
 Virgil Love1,05216%
Imlay City School Board Partial Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kaylee Kaeding3,08855%
>Marcel Allen Lamb (Inc.)2,57545%
Lapeer School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bradley Haggadone7,92633%
>Summer Putnam7,42631%
 Maurice Freed3,03313%
 Allan Landosky2,82812%
 Austin Franzel2,69311%
Almont Schools Non-Homestead Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,73259%
  No1,20541%
Almont Schools Sinking Fund Override Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No1,55653%
  Yes1,37047%
Dryden Schools Operating Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,41860%
  No92940%
Goodland Township Road Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No45255%
  Yes36345%
Imlay City School Operating Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,77658%
  No1,97742%
Shiawassee County Road Commissioner
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ric Crawford15,85755%
 Jeff Aspey13,05345%
Shiawassee County Commissioner 1st District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marlene Webster (R)2,55857%
 Danny Miller (D)1,93343%
Shiawassee County Commissioner 2nd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Horvath (D)1,71453%
 Cynthia Farrell (R)1,51947%
Shiawassee County Commissioner 3rd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gary Holzhausen (R/Inc.)2,31556%
 Thomas Foster (D)1,84544%
Shiawassee County Commissioner 6th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Cindy Garber (R)2,07851%
 Jeffrey Bartz (D/Inc.)1,99549%
Owosso City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jerry Haber2,41316%
>Christopher Eveleth (Inc.)2,13314%
>Janae Fear2,02814%
>Nicholas Pidek1,80512%
 Mike Cline1,70812%
 Ryan Painter1,69411%
 Robert Teich (Inc.)1,64911%
 Albert Martenis III1,3259%
Perry City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Karen McDaniels-Davis (Inc.)44330%
>Adam Grass35424%
>Kraig Elliot35123%
 Greg Wekwert (Inc.)34723%
Corunna City Council Ward 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Lawson43352%
 Becky Smith (Inc.)40548%
Lansing Community College Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Samantha Wilbur6739%
>Lawrence Hidalgo, Jr.6337%
 Shaquila Myers4224%
Durand School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jacob Zdunic2,46132%
>Cari Shepherd2,12127%
>John Dennis1,70722%
 Paul Mayers1,52119%
Ovid-Elise School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Huff70331%
>Eric Jones57525%
>Michael Schiffer49822%
 Caleb Stewart48621%
Owosso School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Shelly Ochodnickiy5,94724%
>Rick Mowen5,43122%
>Sara Keyes5,04320%
>Olga Quick4,27117%
 Cheryl Paez4,14217%
Perry School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Catherine Hahn1,39927%
>Nicole Schneider1,29625%
 Rick Lamb1,23924%
 Matthew Shepherd1,20623%
Bancroft Village President
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brian Barnum13471%
 Randy Beebe (Inc.)5529%
Shiawassee County Veterans Services
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes19,19066%
  No9,80234%
Owosso Parks Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,90654%
  No2,45346%
Perry Headlee Override Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No50565%
  Yes27535%
Owosso Township STA Funding
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,53470%
  No66630%
Owosso Township Fire Operation Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,68575%
  No55425%
Owosso Township Fire Equipment Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,70776%
  No54624%
Shiawassee Township Public Transportation Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes79258%
  No57042%
Saginaw County Commissioner 1st District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kathy Dwan (R/Inc.)4,33356%
 Ruth Averill (D)3,43844%
Saginaw County Commissioner 3rd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kirk Kilpatrick (R/Inc.)4,57051%
 Terry Manwell (D)4,36449%
Saginaw County Commissioner 6th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kyle Harris (R/Inc.)4,78263%
 Trent Vondrasek (D)2,78337%
Frankenmuth Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mary Anne Ackerman1,48352%
 Gary Rupprecht (Inc.)1,38848%
Frankenmuth City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tom Meyer1,85529%
>Paul LaBrenz1,33521%
>Chad Ross1,12818%
 Michael Southgate1,11418%
 Russ Uphold88514%
Delta College Board of Trustees Saginaw County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marcia Thomas36,04662%
 Kelley Peatross (Inc.)22,40038%
Birch Run School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Cynthia Parker (Inc.)2,02437%
>Katherine Barnum1,77633%
 Rebekah Hornak1,64730%
Freeland School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kristin Anderson (Inc.)3,02630%
>Peter Wilste (Inc.)2,86228%
>Jeffrey Kipfmiller2,82428%
 Ian Willman1,33313%
Merrill School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Beth Ann Miller79727%
>Dave Fenby (Inc.)77126%
>Mark Gath72925%
 Patti Brandi (Inc.)66522%
Saginaw School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ruth Ann Knapp (Inc.)9,31433%
>Charles Coleman8,12629%
>Vera Harrison6,39623%
 Joe Maneul Loperena4,46316%
Saginaw School Board Partial-Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jason Thompson (Inc.)7,54154%
 Ralph Martin6,30646%
Saginaw Township School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marianne Bird (Inc.)10,37340%
>Janice Collison9,64537%
 Bradley Eichstaedt5,80022%
St. Charles School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Angela Lewis1,20534%
>Jennifer Jimenez (Inc.)1,18034%
 Joshya Barz1,12432%
St. Charles Village President
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Richard Hoerner23835%
 Cathy Harris22833%
 Maureen Roe (Inc.)21632%
Chesaning Village Trustee
56% OF PRECINCTS REPORTING
 Danielle Chludil49526%
 Phillip Larner (Inc.)45023%
 Tina Powell28515%
 Lisa LaFleur-Latosynski27714%
 Mikel Navarre (Inc.)23412%
 Denise Seeley-Navarre18910%
St. Charles Village Trustees
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Diane Dennis (Inc.)40226%
>Christine Neumann (Inc.)38525%
>Sarah Theile32821%
 Charles Bussinger25917%
 Thomas White (Inc.)18612%
Bridgeport Township Police Special Assessment
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,19453%
  No1,97347%
Richland Township Library Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No1,22863%
  Yes70937%
Birch Run Street Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes43372%
  No17228%
Saginaw ISD Career & Technical Education
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes46,40362%
  No28,74938%
St. Charles District Library Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,82556%
  No1,44844%
Gladwin County Road Commissioner
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Chuck Hinman (R)6,19958%
 Troy Donn (D)4,47042%
Gladwin County Commissioner 1st District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kyle Grove (R)1,57767%
 Richard Bloom (D)79433%
Gladwin County Commissioner 2nd District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ronald Taylor (R)1,19758%
 Terry Walters (D)87142%
Bourret Township Supervisor Recall
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tony Marshall (R)14167%
 Dale Taylor (D)6833%
Bourret Township Treasurer Recall
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Elizabeth Ordiway (R)13163%
 Connie Bruce (D)7637%
Beaverton School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ShaVonne Brubaker1,94027%
>Mark Hayes1,45920%
>Daren Burns1,37519%
 William Reader1,35419%
 Michael Fields1,18216%
C.O.O.R School Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Melissa Hayes29232%
>Kathryn Fuelling23025%
>Kara Mularz22525%
 M. Lynda Marek17119%
West Branch/ Rose City School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Heather Kearns29030%
>Gary Miller25126%
>Lisa Barna24125%
 Phil Stephens19520%
Gladwin County Conservation District Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes5,60053%
  No5,06347%
Beaverton Road Improvement Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes23763%
  No13737%
Beaverton Public Safety Protection Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes23162%
  No14238%
Beaverton Township Mosquito Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes58182%
  No12518%
Buckeye Township Mosquito Control
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes39582%
  No8918%
Harrison Community Schools Operating Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No10652%
  Yes9948%
West Branch/ Rose City Sinking Fund
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No38461%
  Yes24239%
Farwell Area Schools Operating Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,74868%
  No1,27032%
Arenac County Road Commissioner
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ronald Schwab (R)4,01962%
 Chester Thomas Palawczyk2,44538%
Arenac County Commissioner 1st District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sally Mrozinski (R)88866%
 Robert Luce (D)45334%
Arenac County Commissioner 4th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Harold Woolhiser (R)75262%
 Thomas Page (D)45538%
Omer Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Clark Sanford8257%
 Ed Oliver6243%
Omer Clerk
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Virginia Sanford7350%
 Sue Oliver7250%
Omer City Council Full Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robin Berry9430%
>Jerry Ott9229%
>Kristine Oliver7122%
 Barbara Wayman6119%
Omer City Council Partial Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jessica Bond11067%
 A.J. Mochen5533%
Standish Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kevin King28060%
 Ray Koroleski18440%
Standish City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tifanie Tremble24324%
>Violet Cook23923%
>Jeff Link20720%
 Matthew Prout20520%
 Mark Spencer13513%
Arenac County Emergency 911 Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes4,41167%
  No2,13233%
Arenac County Ambulance Service Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes4,68872%
  No1,84028%
Arenac County Fixed Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No3,49255%
  Yes2,84145%
Isabella County Commissioner District 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Frank Engler (R/Inc.)2,47158%
 Kevin Mitchell (D)1,76042%
Isabella County Commissioner District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Horton (R/Inc.)1,69951%
 Jessica Lapp (D)1,64149%
Isabella County Commissioner District 5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>James Moreno (D/Inc.)1,56165%
 Steve Stressman (R)82635%
Isabella County Commissioner District 6
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Swaney (D)1,57658%
 Erin Zimmer (R)1,13442%
Isabella County Road Commission
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kelly Beltinck (R)11,65039%
>Bob Busch (D)10,46735%
 David Livermore (R/Inc.)7,99627%
Isabella County Prosecutor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Barberi (R)11,91454%
 Larry King (D)9,96846%
Isabella County Probate Court Judge
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stuart Black10,12551%
 Sara Spencer-Noggle9,55749%
Mt. Pleasant City Commission
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lori Gillis (Inc.)3,00723%
>Amy Perschbacher2,45219%
>Petro James Tolas2,08716%
 Nicholas Madaj (Inc.)2,07916%
 Barry DeLau II1,76814%
 Rick Rautanen1,61512%
Shepherd School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rick Judge (Inc.)1,80238%
>Matthew Schowalter (Inc.)1,58033%
 Jason Dearing1,42030%
Mt. Pleasant School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Amy Bond4,04125%
>Courtney Stegman3,07519%
 Sarah Prielipp2,66316%
 John Mozurkewich2,39115%
 Damian Fisher2,36514%
 Wiline Pangle1,95212%
Vestaburg School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Andrew Mark Alexander6054%
 Bruce Keyes5246%
Montabella School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Eylie Foster46930%
 Scott Parks42928%
 Ryan Deal35123%
 Michael Rasmussen30019%
Shepherd Village President
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael DeGraw (Inc.)31654%
 Robert Courter26946%
Shepherd Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lee Coughlin34824%
>Melody Myers31421%
>Michelle Davidson30321%
 Leigh Burch28419%
 Merlene Koutz, Jr. (Inc.)22215%
Lake Isabella Village Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Torgerson51722%
>Charles Kiel50622%
>Paul Cueny45620%
>Arnold Griffin43919%
 Brandon Wegener41518%
Montcalm Community College
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Roger Thelen45737%
>Kurt Peterson40933%
 Carol Deuling-Ravell37130%
Montcalm Community College Partial-Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Esther Combs42958%
 Thomas Ginster30842%
Lake Isabella Charter Amendment
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No51658%
  Yes37342%
Union Township Fire Protection Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,35371%
  No94229%
Vestaburg Schools Bonding Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No6668%
  Yes3132%
Wise Township Mosquito Control
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes31965%
  No17235%
Clare County Road Commisisoner
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Karen Hulliberger (R)5,83650%
 Mike Duggan (D)5,73250%
Clare County Commissioner 5th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mark Fitzpatrick (R)1,03068%
 Sandra Bristol (D)47432%
Clare County Commissioner 6th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Hoefling (R)91252%
 Karen Lipovsky (D)83948%
Clare County Commissioner 7th District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeff Haskell (R)87361%
 Jim Gelios (D)54939%
Harrison Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stacy Stocking566100%
 Matt Stephenson00%
Harrison City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Angela Kellogg43329%
 Connie Cauchi38725%
 Michael Kirby II38625%
 Don Kolander31321%
Evart School Board
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Alan Bengry00%
 Jeffrey Jackson00%
 Mark Sochocki00%
 Brad VanBuren00%
 Kelly Whitman00%
Harrison School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Therese Haley2,61743%
>Roger Peterson1,85831%
 Nathan Huliberger1,58526%
Arthur Township Fire Protection Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No15755%
  Yes13045%
Clare Public Schools Operating Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes1,66872%
  No66328%
Franklin Township Road Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes16453%
  No14747%
Franklin Township General Operating Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No15952%
  Yes14948%
Grant Township Fire Protection Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes93373%
  No33827%
Winterfield Township Road Improvement Millage Renewal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes14668%
  No6932%
Alma City Commissioner
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michelle Pitts1,52521%
>Audra Stahl1,45920%
>Roxann Harrington1,11715%
>Roger Allman1,06314%
 Rory Douglas95613%
 Donald Ayers88012%
 Bryan Grasso-Shonka3605%
Carson City- Crystal School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Neil Kapustka14629%
>Holly Keiffer13928%
>Gregg McAlvery13327%
 Matthew Niemi7816%
Fulton School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kiley Trefil64130%
>Amy Case54526%
 Natasha Walden53925%
 Naithan Plath39018%
Ithaca School Board
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Scott Crumbaugh1,68766%
 Brendt Hardman87534%
Ashley Village Trustee
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dee Denniston11630%
>Stefanie Studt10727%
>Michael Turner10025%
 Roger Numerich7018%
Pine River Township Fire and Rescue Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes64762%
  No39538%
Ashley Sidewalk Maintenance Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No9053%
  Yes8047%
Ashley Mosquito Control Millage
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes11164%
  No6336%
Vestaburg Schools Bond Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No267%
  Yes133%
Clinton County RESA Proposal
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No10757%
  Yes8143%
Billings Township Supervisor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Timothy Mester (R)66762%
 Larry Grell (D)41338%